Search

Šta stoji iza odluke protiv života u zajednici: Generacijski jaz i drugi faktori

Sadržaj teksta

Živeti u zajednici sa roditeljima i drugim članovima porodice zvuči kao najbolja stvar na svetu, naročito za ljude koji ne žele da budu samostalni i nezavisni. Ako nemate posao, sopstveni životni prostor i životni stil koji zahteva da ne živite u roditeljskom domu, nastavak ovakvog života predstavlja savršenu priliku da što duže ostanete u zajednici sa porodicom. Ovakvo ponašanje nije ograničeno samo na mlade ljude u ranim dvadesetim godinama, već se sve više javlja i kod dosta starijih pojedinaca, a granica na kojoj se mladi danas osamostaljuju pomera se iz godine u godinu.

Štaviše, čak se i mladi roditelji danas odlučuju za život u zajednici i suživot u kom učestvuje nekoliko generacija, ali je važno da u jednom trenutku shvatite da ovakav život ipak nije uobičajen i da je za svakoga bolje i zdravije da bude samostalan. Ako i vas interesuje zašto stvari stoje tako, evo nekoliko činjenica koje morate da imate na umu.

Generacijski jaz

Pre svega, generacijski jaz je izuzetno bitan faktor koji utiče na našu želju da budemo samostalni i prestanemo da živimo u zajednici sa roditeljima. Ponekad je teško uskladiti svoje stavove i mišljenja sa njima, a velik je broj roditelja koji smatra da bi njihova deca trebalo da ih bespogovorno slušaju, bez obzira na njihove godine. Ovo je nekada moguće, ali u vrlo malom broju slučajeva, a češće se dešava da se mišljenja i stavovi mladih i roditelja razilaze na više različitih načina, i tako dolazi do generacijskog jaza koji stvara neprijatnosti u svakodnevnom životu i funkcionisanju. Uz ovo, važno je razmotriti stil života svih generacija jer se on verovatno razlikuje od osobe do osobe, zbog čega nastaju nesuglasice, svađe i razmirice među članovima porodice.

Želja za sopstvenim prostorom

Kada shvatite da vam generacijski jaz koji se javio u vašoj porodici više ne dozvoljava da ostanete u roditeljskom domu i u budućnosti, vreme je da razmišljate o tome gde i kako možete da nastavite svoj život. Kod većine mladih javlja se želja da poseduju sopstveni životni prostor i da imaju mesto gde mogu da žive svoj život kako oni žele, bez ograničenja i naredbi. Iz tog razloga je važno da razmišljate o tome kako biste mogli da kupite sopstvenu nekretninu, nezavisno od njene lokacije, veličine i cene, jer će svaki životni prostor da vam ponudi samostalnost koju tražite. Štaviše, ako uz to vaš izbor bude raznovrsna novogradnja koja se danas gradi u različitim stilovima i uz upotrebu različitih materijala, doći ćete do prostora koji će da vam odgovara i u godinama i decenijama koje su pred vama!

Nova iskustva

Ako živite sa roditeljima, manje-više ste ograničeni na ista ili slična iskustva iz dana u dan. Svakodnevni rituali jedne porodice se teško menjaju, a ako vam oni ne odgovaraju, razmislite o tome da se udaljite od njih. Ukoliko se osamostalite i počnete da živite sami, moći ćete da uspostavite sopstveni ritam dana i da radite stvari onako kako vama odgovara – a to je nešto što je svima nama neophodno da bismo se osećali dobro i prijatno!

Proširenje porodice

Na kraju, ako razmišljate o tome da proširite porodicu i da dobijete decu, napravite prvo plan da se odselite iz roditeljske kuće. Život sa nekoliko generacija zvuči kao nešto uzbudljivo i prijatno, ali može da bude konfuzno, i stoga je uvek bolje da roditelji i deca budu sami i samostalni umesto da žive sa bakama i dekama. Naravno, vi uvek možete da tražite pomoć od svoje porodice i da ih zamolite da učestvuju u životima vaše dece, ali je ipak bolje živeti van njihove kuće i fokusirati se na sopstvenu porodičnu dinamiku.

Život u zajednici u teoriji zvuči zanimljivo, ali to nije uvek tako u praksi. Generacijski jaz i drugi faktori o kojima je ovde bilo reči nagnaće vas da se osamostalite i da shvatite zašto je dobro da to uradite, te se posvetite tim planovima što pre!

Foto:Freepik.com