Upala Bartolinijeve žlezde (Bartolinitis) je nelagodnost koja može da naruši svakodnevan život. Može biti veoma bolna i uticati na hodanje i sedenje. Šta je Bartolinitis, zbog čega nastaje i kako se leči? Odgovori na ova i mnoga druga pitanja vas čekaju u daljem tekstu.
Šta su Bartolinijeve žlezde i koja je njihova uloga?
To su male parne žlezde koje se nalaze s obe strane ulaza u vaginu. Uloga im je da luče sekret neposredno i tokom seksualnog odnosa. Izvodni kanali dužine su od 2 do 2,5 cm. Otvaraju se na ulazu u vaginu na bazi malih usana. Osnovan uloga im je da ovlaže i olakšaju seksualni odnos.
Uzrok upale Bartolinijeve žlezde
Upala Bartolinijeve žlezde je retka i javlja se kod svega 2% žena tokom života. Začepljenje izvoda kanala sprečava oticanje sekreta. Izvodni kanali se šire zbog zadržavanja sekreta, te dolazi do nagomilavanja bakterija i pojave apscesa. Zapaljenje bartolinijeve žlezde može nastati kao posledica infekcije, povrede ili upale.
To su najčešće:
- Previše nakupljene tečnosti i sluzi
- Infekcija
- Trauma (povreda) – fizička povreda područja vagine
- Hormonske promene – promena nivoa estrogena
- Ostalo – nekada se upala javlja bez jasnih razloga koji utiču na funkciju žlezde
Treba pomenuti da postoje cista i apsces Bartolinijeve žlezde.
Razlike između ciste i apscesa
Cista se javlja zbog blokiranja izvodnog kanala i uglavnom je benigna. Retko dolazi do infekcije i često nema simptoma. Ona se ne leči, osim ukoliko dobije na veličiini i uzrokuje nelagodnosti.
S druge strane, apsces se javlja kao posledica infekcije te ciste. To dovodi do upale i nastanka gnojnog apscesa. Apsces je bolniji i zahteva tretman da bi se infekcija stavila pod kontrolu, odnosno inciziju (čišćenje i antibiotici). Javlja se znatno češće od ciste.
Upala Bartolinijeve žlezde – simptomi
Najčešći simptomi upale Bartolinijeve žlezde su:
- Bol i otok – bol je sve jači tokom sedenja, hodanja i seksualnog odnosa. Ukoliko je u pitanju samo otok bez crvenila, onda je verovatno posredi cista. U pojedinim slučajeva može se desiti da cista naraste, a tada je neophodna intervencija.
- Povišena temperatura i limfadenopatija – ovo su najčešći simptomi koji potvrđuju apsces. To zahteva antibiotike i hirušku intervenciju. Lečenje žlezda zavisi od simptoma.
Lečenje Bartolinijeve žlezde
Postoji nekoliko metoda koje se koriste za lečenje i tretiranje upale, to su:
Incizija
Incizija je postupak otvaranje žlezde i uklanjanje sadržaja. Popute drenaže, to je veoma jednostavan i brz tretman za koji se koristi lokalna anestezija.
Cista ili apsces se vertikalnim rezom zarežu što bliže sluzokoži na ulazu vagine. Potom se postavlja dren koji omogućava oticanje nakupljenog sekreta. Bol momentalno nestaje.
Marsupijalizcija
Marsupijalizacija je postupak koji se nadovezuje na inciziju i drenažu kada je neophodno. Apces ili cista se ispiraju fiziološkim rastvorom, pa se ivica rane šije sa zidom ciste. To znači da je prirodni otvor žlezde sada trajno proširen, tj. žlezda se prazni kontinuirano.
Ekscizija
Za razliku od prethodna dva tretmana, ovaj nije moguće izvesti u ambulanti, već isključivo u bolničkim uslovima. Ekscizija je operativni zahvat i predstavlja uklanjanje same žlezde. Posle zahtva javlja se osećaj suvoće uz prateće posledice, te se retko primenjuje. Uglavnom kod žena u postmenopauzi.
Koji se antibiotici najčešće koriste?
Antibiotici se koriste za kontrolisanje infekcije, naročito u slučaju gnojnog apscesa. Koji antibiotik ćete koristiti zavisi od uzroka infekcije. Najčešće se koriste oni koji utiču na veći broj mikroorganizama, a terapija se prilagođava na osnovu rezultata i testova. Uglavnom se koriste:
- Cefalosporini
- Klindamicin
- Amoksicilin / sulbaktam
- Metronidazol
Antibiotike koristite samo na preporuku lekara. Nikada nemojte sami uzimate antibiotike.
Operacija – Kada se Bartolinijeva žlezda uklanja?
Uklanjanje Bartolinijeve žlezde je retko i samo u posebni slučajevima.
- Kontinuiran bartolinijski apsces – ako se apsces često javlja, a drenaža ne donosi rezultate.
- Bolna i velika cista – velika cista koja izaziva nelagodnost.
- Tumor i ozbiljne komplikacije – veoma retko tumor može biti uzrok upale. Tada se žlezda uklanja da bi se lečilo maligno stanje.
Prevencija
Nažalost, upala se ne može potpuno izbeći, međutim, postoje preventivne mere koje mogu smanjiti rizik.
- Vaginalna higijena – održavajte redovno čistoću vagine, ali bez prekomerne upotrebe sapuna.
- Korišćenje kondoma – smanjuje mogućnost prenošenja seksualnih bolesti.
- Seksualna higijena – nakon odnosa preporučuje se uriniranje i blaga higijena.
- Hidratacija – unošenje dovoljno tečnosti tokom dana.
- Ginekološki pregledi – obavezni redovni pregledi kod ginekologa.
- Povrede – vodite računa o poverdama prilikom fizičkih aktivnosti i odnosa.
Foto: Shutterstock